Za niewinność

Życie jest bardzo kruche. Trzeba cieszyć się tym co mamy, bo już niedługo może zostać nam to odebrane. Zarówno, jeżeli chodzi o śmierć, jak również o zniszczone marzenia. Każdy z nas ma jakieś plany, marzenia, ale tak naprawdę wystarczy jeden nieostrożny krok, aby wszystko się zmieniło. Czasem nawet człowiek nic nie zrobi, a czyiś błąd jest w stanie zrujnować nam życie. W obecnych czasach można znaleźć wiele takich dowodów. Jednym z nich jest historia, którą można odnaleźć w książce “25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy” Grzegorza Gałuszki (https://www.taniaksiazka.pl/25-lat-niewinnosci-sprawa-tomasza-komendy-grzegorz-gluszak-p-1421949.html).

Niewinny przestępca

Sprawą Tomasza Komendy w ostatnich czasach żyła cała Polska. Wszystko przez to, że o Tomasz Komenda został niesłusznie oskarżony za coś, czego nie zrobił. Nie było pewnych dowodów na to, że Komenda zamordował piętnastoletnią Małgorzatę. W dzisiejszych czasach takie dowody zbrodni byłyby nie do pomyślenia. Tylko, że jego dramat rozpoczął się w Sylwestra 1996/1997. Wtedy to właśnie doszło do zgwałcenia i zamordowania Gosi. Dziewczyny, która miała przed sobą całe życie. Tym morderstwem żyła cała Polska, a społeczność domagała się szybkiego ukarania sprawcy. Nic więc dziwnego, że władza chciała szybko znaleźć winnego. Wytypowano więc Tomasza, który cały czas był pewny swojej niewinności. Ktoś musiał za to odpowiedzieć i padło na człowieka, który w noc, kiedy doszło do gwałtu na młodej dziewczynie znajdował się wiele kilometrów dalej. Świadkowie zgodnie twierdzili, że Tomasz był wtedy w zupełnie innym miejscu.

Uniewinnienie

Wyrok – 25 lat więzienia. Ćwierć wieku wyrwanego z życiorysu. Tomasz Komenda nie raz znajdował się na skraju załamania nerwowego, wiele razy gnębiony przez innych, osadzonych współwięźniów. Takiego życia w więzieniu jak on nie miał nikt. Dopiero po 18 latach prokuratura na nowo zajęła się sprawą Komendy, doprowadzając do jego uniewinnienia. Tomasz znalazł się na wolności Grzegorz Gałuszka w swojej książce “25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy” pokazuje jak aparat państwowy lat 90tych doprowadził do zniszczenia życia człowiekowi. Czy znajdą się osoby odpowiedzialne za tak karygodny błąd? Czy prawdziwi mordercy Małgorzaty w końcu będą mogli stanąć przed obliczem sądu? Jak teraz czuje się sam Komenda? O tym wszystkim będzie można przeczytać we wnikliwej książce Gałuszki. Warto zapoznać się z tą pozycją, aczkolwiek na pewno nie będzie to dla nikogo łatwa lektura. To dowód na to, że system sprawiedliwości nie zawsze działa sprawnie i należy nad nim popracować.

Książka freepik - pl.freepik.com

Październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031